Bestsellery
Miód akacjowy  2023
Miód akacjowy 2023

40,00 zł

szt.
Miód wielokwiatowy 2023
Miód wielokwiatowy 2023

40,00 zł

szt.
Miód lipowy  2023
Miód lipowy 2023

40,00 zł

szt.
Czy dym szkodzi pszczołom?

Czy dym szkodzi pszczołom?

 

 

 

Obserwując pracę pszczelarzy przy ulu, można zauważyć, że ci opryskują pszczoły dymem. Pojawia się pytanie: po co? A co najważniejsze - czy dym szkodzi pszczołom? Tę kwestię rozstrzygniemy w dzisiejszym artykule!

 

Po pierwsze - po co odymiać pszczoły? 

Odpowiedź jest prosta: dla bezpieczeństwa i pszczelarzy, i pszczół. Te, czując dym, dostają sygnał, że w ulu jest pożar. Wtedy właśnie komunikują się ze sobą nawzajem i zaczynają chować między plastry. Ratują ul, napełniają wola miodem. Dlatego też podczas prac nic nie ma prawa im się stać - nie zostaną, na przykład, zmiażdżone. 

 

Oczywiście, jak wspomnieliśmy, dym ratuje również pszczelarzy. Pszczoły, gdy są zaniepokojone (a prace wokół ula zdecydowanie ich nie uspokajają) przyjmują charakterystyczną postawę, brzęczą, wydzielają alarmowe feromony. Przygotowują się do ataku, by bronić ul. Dzięki temu, że są zajęte czymś innym, zdecydowanie zmniejsza się prawdopodobieństwo, że pszczoła użądli pszczelarza

 

Co więcej - dym pszczoły uspokaja, stają się łagodniejsze. Dzieje się tak przez wspomniane napełnianie wola miodem. Wtedy robotnicom jest dużo trudniej żądlić - dzięki czemu pszczelarze mogą czuć się o wiele bezpieczniej podczas swojej pracy!  

 

Jest jeszcze jeden aspekt. Pod wpływem dymu, robotnice nie są wrażliwe na feromony alarmowe. Nie wyczuwają ich. Nie martwcie się - nie jest to długi proces. Wszystko powraca po ok. 15 minutach. Pszczelarze muszą zatem regularnie powtarzać odymianie, aby nie narazić się na atak! 

 

Czy dym szkodzi pszczołom? Wcale nie! 

W porządku - ale czy mimo wszystko dym szkodzi pszczołom? Czy nie są podtruwane? Czy dym nie sprawia, że usypiają? Nie! To całkowicie bezpieczna metoda. Stosowana od wielu, wielu lat przez pszczelarzy na całym świecie. Jak wspomnieliśmy - chroniąca i pszczoły, i pszczelarzy. 

 

Nie musicie się obawiać - wiemy, że odymianie może wyglądać odrobinę przerażająco, ale pszczołom nie dzieje się krzywda. Są w dobrych rękach! Każda dobra pasieka dobro swoich pszczół stawia na pierwszym miejscu. Nie musicie więc obawiać się o ich los - robimy wszystko, aby było im jak najlepiej. 

 

Pasieka w Miłosnej - sprawdź, co dla Ciebie mamy! 

 

Troszczymy się o nasze pszczoły, ale też o siebie - dlatego też i nam odymianie uli wcale nie jest obce! Zachęcamy Cię serdecznie do sprawdzenia, co możesz znaleźć na naszej stronie. Naturalne miody, octy, ale także inne produkty pszczele, takie jak pyłek kwiatowy, propolis i pierzga. Wszystko wprost z ula, robione z sercem i największym szacunkiem dla naszych pszczół! A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pracy pszczelarza to zapraszamy na wycieczkę Dzień z Pszczelarzem w naszej Pasiece!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl