Bestsellery
Miód akacjowy  2023
Miód akacjowy 2023

40,00 zł

szt.
Miód wielokwiatowy 2023
Miód wielokwiatowy 2023

40,00 zł

szt.
Miód lipowy  2023
Miód lipowy 2023

40,00 zł

szt.
Dlaczego miód się nie psuje?

Dlaczego miód się nie psuje? 

Odpowiednio przechowywany słoik miodu może nam służyć przez długi, długi czas. Podczas pewnych wykopalisk, archeologowie znaleźli miód w glinianym naczyniu, którego wiek oszacowali na aż 5500 lat! Jak więc widać – słoiczek prędzej zjemy, niż nam się zepsuje. Jednak dlaczego tak się dzieje? Czy miód naturalny naprawdę się nie psuje? A może dodawane są do niego jakieś konserwanty? Sprawdźmy! 

 

Ślina pszczół – powód, dzięki któremu miód się nie psuje! 

Tak, tak – to pszczołom właśnie zawdzięczamy fakt, że miód się nie psuje! Antybakteryjne właściwości, na które możemy liczyć w miodzie, zawdzięczamy nadtlenkowi wodoru. Powstaje on w wyniku utleniania się glukozy do kwasu glukonowego. Sama reakcja nie jest jednak taka prosta – aby była możliwa, potrzebny jest jeszcze jeden enzym, zwany inwertazą. I to on właśnie znajduje się w ślinie pszczół! 

 

Nadtlenek wodoru to nie jedyny konserwant – dzielnie wspomagają go zawarte w miodzie flawonoidy, które również mają właściwości przeciwutleniające oraz grzybobójcze. Nie możemy nie wspomnieć również o cukrach, które stanowią znakomitą większość zawartości miodu. Dzięki nim właśnie miodowe środowisko jest suche, przez co nie rozwiną się tam żadne mikroorganizmy, które sprawiłyby, że miód miałby ograniczony czas przydatności do spożycia. 

 

Jak przechowywać miód? 

Pamiętajmy jednak, że miód musi być przechowywany w odpowiedni sposób, abyśmy mogli mieć pewność, że się nie zepsuje. Miejsce powinno być ciemne, suche i najlepiej w pokojowej temperaturze, ale dozwolony jest zakres od 8 do 20 stopni. Zapomnijmy zatem o nasłonecznionych parapetach – nie chcemy, by stało się nieszczęście! 

 

Co się stanie, jeśli zostawimy miód na słońcu? 

A właściwie – co się wydarzy, jeśli miód nie będzie przechowywany odpowiednio? Wtedy właśnie może zajść proces zwany fermentacją. Skąd wiemy, że miód fermentuje? To proste – na jego powierzchni pojawi się piana i grudki. Nie martwcie się – nie ma możliwości, że przez przypadek zjecie sfermentowany miód. Ten będzie wydzielał zapach podobny do drożdży i piwa, co skutecznie odstraszy każdego domownika. 

 

Może zdarzyć się sytuacja, że mimo odpowiedniego przechowywania, miód i tak sfermentuje. Dlaczego tak może się stać? Niedoświadczeni pszczelarze zbierają swoje miody zbyt wcześnie, przez co te, zamiast służyć nam wiele lat, fermentują i nie nadają się do spożycia. 

 

Niezmiennie – serdecznie zachęcamy Was do zakupu produktów dostępnych w naszej pasiece! Możemy pochwalić się ogromnym doświadczeniem, dzięki czemu możecie mieć pewność, że ze strony naszych miodów nie spotka Was żadna przykra niespodzianka! ;-) 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl