Propolis - jakie ma właściwości?
Propolis, inaczej kit pszczeli to po prostu mieszanina żywicy drzew i krzewów, a także wydzielin pszczelich gruczołów. Pszczoły korzystają z propolisu m.in. do wypełniania wszelkich nieszczelności w ulu. Co ciekawe, propolis to naturalna bariera, która będzie bronić pszczoły przed drobnoustrojami. I my, ludzie, możemy czerpać z jego wielu właściwości. Przekonajcie się, w czym może nam pomóc, a także – jak go stosować!
Co zawiera propolis? W czym może nam pomóc?
Propolis to bardzo złożona substancja. Bogata jest w witaminy, mikroelementy, białka, flawonoidy i inne, czynne związki chemiczne. Ma wiele prozdrowotnych właściwości – m.in., wspomaga nasz organizm w walce z przeziębieniem i grypą, znacznie podnosi odporność. Pomaga obniżyć ciśnienie. Niszczy bakterie i chorobotwórcze grzyby. Dlatego właśnie tak chętnie polecany jest przez dentystów – rozprawi się z aftami, pleśniawkami, zapaleniem dziąseł i innymi schorzeniami, takimi jak paradontoza.
Czy propolis może zaszkodzić?
Propolis absolutnie nie jest szkodliwą substancją i nie da się go przedawkować. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że jest mieszaniną silnych alergenów! Dlatego też należy się upewnić, że alergia na propolis nas nie dotyczy.
Jak stosować propolis? Przepis na nalewkę z propolisu.
Propolis można spożywać na wiele sposobów. Warto przyrządzić na przykład nalewkę propolisową, którą można stosować doustnie i miejscowo (na przykład na rany od oparzenia). Pamiętajmy, że jest to silny składnik – dlatego też nie należy spożywać ani stosować go w nadmiarze. Wystarczy kilka kropel! Najlepiej jest rozpuścić trochę propolisu (od ok. 15 do 40 kropli) w niewielkiej ilości wody. Po stosowaniu przez ok. dwa tygodnie zrobić tygodniową przerwę w kuracji.
Nalewkę można kupić w wielu miejscach, ale sami zachęcamy Was do zrobienia własnej buteleczki. Nie jest to skomplikowane! Wystarczy, że 50 g propolisu zalejemy 0,5 l. spirytusu 70%. Następnie należy pozostawić mieszankę na 10-14 dni. Koniecznie: w ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej, pamiętając, aby co jakiś czas nalewkę zamieszać. Po ok. 14 dniach produkt jest gotowy – wystarczy, że zlejecie klarowny, brązowo bursztynowy płyn do butelki. Pamiętajcie – musi być ciemna!
Po propolis zapraszamy do naszej pasieki – sprawdźcie też, co innego możemy Wam zaproponować!